Darmowy planer nauki angielskiego

czyli jak przenieść się na wyższy poziom za 0 zł

Czego nauczę się z planerem?

     `Planer został podzielony na kilka najważniejszych sekcji, które przeplatają się i wzajemnie uzupełniają i powstał z myślą o osobach, które nie wiedzą jak rozpocząć lub kontynuować naukę angielskiego we własnym zakresie. Jeśli jesteś szczerze zmotywowany do nauki języka, planer stanie się Twoim najlepszym przyjacielem w codziennej podróży do płynności i dwujęzyczności. Ćwicząc zaledwie kilkanaście minut dziennie, już wkrótce przełamiesz swoją barierę językową i znacznie poprawisz jakość swoich wypowiedzi nie płacąc za tę spektakularną zmianę nawet złotówki.

Dowiedz się czy planer jest dla Ciebie oraz jak z niego korzystać poniżej.


Planer jest dla Ciebie idealny, jeśli:

  • Masz ok. 20-30 minut dziennie przez kilka dni w tygodniu na angielski (to aż ok. 175 godzin rocznie!).

  • Nie chcesz wydawać ani złotówki na naukę angielskiego, ale chcesz przenieść się na wyższy poziom

  • Masz poziom od B1 do C1

  • Interesują Cię tylko sprawdzone materiały do nauki, jednak nie chcesz tracić czasu na ich szukanie

  • Chcesz korzystać z narzędzi takich jak notatnik, youtube, platformy streamingowe (np. Netflix czy Spotify) do powtórki słówek możesz korzystać z Quizlet

Pobierz planer i sprawdź poniżej jak z niego korzystać!

Jak korzystać z planera?

Korzystanie z planera - na skróty

Planer został podzielony na sekcje (1 sekcja = 1 dzień). Każdego dnia możesz sam zdecydować, czego chcesz się uczyć lub skorzystać z proponowanego układu ćwiczeń.  

Kompletna playlista wspierająca naukę przez cały rok znajduję się pod jednym adresem (klik) 
.

Playlista nie obejmuje zadań z writingu (te są w planerze), z immersji (więcej na ten temat przeczytasz w części 4) oraz readingu (wybierz swoje ulubione książki lub artykuły lub skorzystaj z moich propozycji w punkcie 5). 

1. Główna zasada nauki angielskiego
(korzystania z planera)?

Naczelna zasada nauki angielskiego, w moim przekonaniu polega na studiowaniu języka, jeśli mamy siły i chęci się uczyć oraz otaczaniu się językiem kiedy nie mamy siły, ochoty lub mocy do zapamiętywania nowego materiału.

Studiowanie języka należy kojarzyć z wysiłkiem (bo nauka nowych struktur gramatycznych czy wrażeń lub szlifowanie akcentu wymaga koncentracji), jednak otaczanie się językiem jest znacznie przyjemniejsze i mniej wyczerpujące. Obie metody powinny być stosowane naprzemiennie, zgodnie z siłami i naszymi zasobami na dany dzień. Jeśli więc nie masz dziś ochoty wysilać się nad swoje możliwości, zanurz się w języku - w ten sposób unikniesz wypalenia i nie będzie Ci ciężko wrócić do nauki, kiedy siły powrócą. Otaczanie się językiem to inaczej immersja (więcej poniżej).

2. Planer | część: Grammar | Business English

Na każdy dzień tygodnia zaplanowana jest pojedyncza aktywność. Jakie to aktywności i co należy przez nie rozumieć?

3Planer | część: Shadowing | Listening

4. Planer | część: Writing | Immersion

  • Writing - nie ma żadnych zasad ani ilości słów, które powinieneś napisać. Nie musisz też korzystać, z proponowanych tematów, jednak postarałam się wybrać te najciekawsze. Tworzenie tekstów w języku angielskim świetnie skłania do przemyślenia składni zdania oraz stosowania synonimów (ćwiczy naszą pamięć aby nie używać tylko dobrze znanych słów np. bad, good, very - chociaż nie ma z nimi nic złego). Lista moich tematów jest na kolejnych stronach planera.

  • Immersion (symbol kina w planerze) - Immersja (czyli zanurzenie) w języku na szereg zalet - po pierwsze osłuchujemy się z językiem angielskim, wyczulamy słuch na rozmaite akcenty, ułożenie ust, modulacje głosu. To też czas na cieszenie się językiem a atmosferze dobrej zabawy i relaksu. Z czasem zauważać, jak pewne wyrażenia, struktury i wtrącenia sami wplatamy w nasze wypowiedzi. W związku z tym, powinniśmy otaczać się językiem słuchając, czytając lub oglądając seriale i filmy, które nas interesują. Dbajmy jednak o to, aby nie były nieadekwatne poziomem gdyż może nas to w dłuższej perspektywie zniechęcić. Jeśli nie masz pomysłu na wybór serialu, możesz skorzystać z moich sugestii (dostępne na kolejnych strona planera)

5. Planer | część: New Vocabulary | Journal

  • New Vocabulary - Nauka nowego słownictwa jest nieodzowną częścią przygody z językiem angielskim. pewne metody, ułatwiające zapamiętywanie i naukę nieznanych wyrażeń - możesz poszukać ich w internecie, wkrótce również tutaj pojawi się na ten temat swój materiał. Nie pomijaj tego kroku, gdyż jest on niezmiernie pomocny w całym procesie i może zaoszczędzić wiele godzin nauki. Jakie jest źródło nowego słownictwa? Jeśli chcesz to możesz skorzystać z tej playlisty (klik) lub zbierać swoje słowa w notatniku (polecam elektroniczny) przy okazji oglądania czy czytania swoich materiałów.

PRO TIP: Słuchaj nagrań ze słownictwem robiąc nudne rzeczy takie jak składanie ubrań, sprzątanie czy droga do pracy czy szkoły. W ten sposób oszczędzasz sobie czas na ich późniejsze zapamiętywanie.

  • Journal (symbol dziennika w planerze): Dziennik to świetne narzędzie wspierające naukę – pozwala ćwiczyć płynność wypowiedzi i wyrażać własne myśli bez presji. Można też nagrywać swoje wypowiedzi, aby rozwijać spontaniczność i ekspresję. Regularne wracanie do wcześniejszych notatek czy nagrań pomaga dostrzec postępy i wskazuje obszary do poprawy.

6. Planer | część: Speaking | Job Interview

  • Speaking (symbol mikrofonu w planerze): Mówimy o wybranych przez siebie tematach - dnia codziennego, pracy, recenzje filmów, spory, przedstawianie argumentów, sytuacje u lekarza, w podróży. Polecam nagrywać swoje wypowiedzi, aby rozwijać spontaniczność i ekspresję. Regularne wracanie do nagrań pomaga dostrzec postępy i wskazuje obszary do poprawy. Chodzi o ćwiczenie spontaniczności wypowiedzi i ekspresji złożoności swoich emocji, bez poczucia, że ktoś ocenia nasze błędy. Starajmy się wychwycić obszary wypowiedzi, w których nie mieliśmy pewności co do poprawności i je później korygować. 
  • Job interview - 1 dzień w miesiącu przeznaczyłam na przygotowanie do rozmowy o pracę. Często nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się nowej, świetnej oferty zmiany pracy, wiele osób paraliżuje część językowa rozmowy. Systematyczne odświeżanie wiedzy w tym zakresie w toku nauki zapewni większą elastyczność i komfort w przyszłości. Skorzystaj z moich rekomendacji (klik).

7. Planer | część: Reading | Revision

  • Reading - żyjemy w świecie, w którym rządzą filmy i słowo mówione, nic dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z czytania artykułów lub książek po angielsku na rzecz filmów i podcastów. Nie zaniedbujmy jednak tej ważnej kompetencji, gdyż świetnie rozwija i pobudza nasz mózg opóźniając jego starzenie. Korzystaj ze swoich prywatnych ulubieńców lub z moich rekomendacji:
     - rozwój osobisty (klik)
     - teksty na różnych poziomach do wyboru (klik)
     - dla ambitnych (klik)
  • Revision - to po prostu powtórka materiału, który poznałeś w tym tygodniu.

8. Dodatkowe wskazówki

Z każdej sesji samodzielnej nauki języka angielskiego rób notatki obejmujące frazy, które są dla Ciebie nowe lub, o których zapomniałeś oraz wyjaśnienie zagadnień gramatycznych, które mogą być kłopotliwe. 

Planer zapewnia różnorodne materiały dla najlepszych efektów i może służyć cały rok!

Znajdź czas na powtórki. Jeśli danego dnia będziesz uczyć się gramatyki / słownictwa itd. - nie musisz koniecznie korzystać z nowego materiału. Możesz utrwalić już coś, co wstępnie poznałeś ale niekoniecznie w pełni zapamiętałeś.

Każdy kolejny dzień w planerze ma w prawym górnym rogu kółko - możesz je odznaczyć, aby wiedzieć co w danym miesiącu już udało Ci się zrobić. Oprócz tego zaznaczyłam również granicę 35% oraz 75% przerobionego materiału, aby ułatwić Ci śledzenie progresu (i podtrzymać motywację :)

Zapisz playlisty, które udostępniłam na youtube lub subskrybuj mój kanał, aby mieć je pod ręką (adres jest w zakładce: "Korzystanie z planera - na skróty")

Wydrukuj planer i przyczep do swojej tablicy, zapisz na pulpicie komputerowym lub noś w notatniku, abyś pamiętał o systematycznej nauce.

9. Czy należy wykonywać każde ćwiczenie z planera?

Planer został zaprojektowany w taki sposób, aby w każdym kolejnym tygodniu dać Ci możliwość wykonania ćwiczenia na które akurat masz ochotę. Nie musisz iść za kolejnością ćwiczeń z tabeli, możesz modyfikować je zgodnie z ochotą, potrzebą lub uznaniem. Co więcej, możesz powtarzać ćwiczenia kilkukrotnie - np. zamiast speakingu możesz obejrzeć serial lub zapisać kartkę w swoim angielskim dzienniku. Planer ma dać Ci fundament do tego, abyś nie miał wymówek "że nie masz się czego uczyć", jednak jeśli znajdziesz swój bardziej interesujący materiał - koniecznie wybierz go zgodnie ze swoim uznaniem (pod warunkiem, że ćwiczysz angielski).

10. Kto mi sprawdzi prace pisemne?

Skorzystaj z chatu GPT - wklej swoją pracę i komendę: " check for grammar, spelling and syntax".

11. Co jeśli jestem chory lub nie mam siły się uczyć?

      "Każdemu zdarza się "wypaść z gry" na chwilę - niezależnie od powodu. Czasem przytłacza nas życie, choroba, zmęczenie lub nastrój. Wszyscy mamy podobnie, nie ma wyjątków. Jeśli jednak przypomnisz sobie o angielskim to nie wątp we własne siły. Buduj swój język, tak jak się buduje dom - cegiełka po cegiełce. Kluczowa zasada jest taka: jeśli mam siłę się uczyć - studiuję język, jeśli nie mam siły - otaczam się nim. Wtedy, niezależnie od sytuacji pozostajemy w kontakcie z angielskim. "Co to znaczy studiować język?" - to m.in. zapamiętywanie słówek, robienie ćwiczeń, pisanie wypracowań, odpowiadanie na zadania z książek czy innych materiałów. Otaczanie się językiem - to nauka kompletnie pozbawiona presji - to słuchanie melodii języka w piosenkach, filmach, serialach, powtarzanie za lektorami, mówienie do siebie, pisanie własnych przemyśleń po angielsku w notesie. Stosuj więc te strategie naprzemiennie aby nigdy nie zmęczyć się językiem, tylko wplatać przerwy w nauce wciąż pozostając w kontakcie z angielskim."

Powyższy fragment pochodzi z mojej książki "Angielska Gąbka. Wchłoń język błyskawicznie" - dostępna wkrótce.


12. Jak ćwiczyć konwersacje?

Praca nad płynnością wypowiedzi w języku angielskim może przebiegać wieloetapowo. Możesz nagrywać swoje wypowiedzi, odsłuchiwać ich i wyłapywać swoje błędy oraz próbować korygować akcent.
Możesz znaleźć sobie partnera do rozmów (np. chłopaka, koleżankę, męża itp.) lub nauczyciela (polecam: https://dwujezyczni-od-dzis.com/najlepsza-oferta-1-1/) który na bieżąco wyłapie Twoje błędy i da konstruktywny feedback. Wszystkie opcje są super, najlepiej działają w połączeniu..

To już wszystko! Obserwuj nas na instagramie, aby nie ominęły Cię podobne, darmowe materiały, które pomogą na drodze do dwujęzyczności! 

Sprawdź także ofertę zajęć 1:1 

w najlepszej, promocyjnej cenie