Darmowy planer nauki angielskiego
czyli jak przenieść się na wyższy poziom za 0 zł
Czego nauczę się z planerem?
`Planer został podzielony na kilka najważniejszych sekcji, które przeplatają się i wzajemnie uzupełniają i powstał z myślą o osobach, które nie wiedzą jak rozpocząć lub kontynuować naukę angielskiego we własnym zakresie. Jeśli jesteś szczerze zmotywowany do nauki języka, planer stanie się Twoim najlepszym przyjacielem w codziennej podróży do płynności i dwujęzyczności. Ćwicząc zaledwie kilkanaście minut dziennie, już wkrótce przełamiesz swoją barierę językową i znacznie poprawisz jakość swoich wypowiedzi nie płacąc za tę spektakularną zmianę nawet złotówki.
Dowiedz się czy planer jest dla Ciebie oraz jak z niego korzystać poniżej.
Planer jest dla Ciebie idealny, jeśli:
Masz ok. 20-30 minut dziennie przez kilka dni w tygodniu na angielski (to aż ok. 175 godzin rocznie!).
Nie chcesz wydawać ani złotówki na naukę angielskiego, ale chcesz przenieść się na wyższy poziom
Masz poziom od B1 do C1
Interesują Cię tylko sprawdzone materiały do nauki, jednak nie chcesz tracić czasu na ich szukanie
Chcesz korzystać z narzędzi takich jak notatnik, youtube, platformy streamingowe (np. Netflix czy Spotify) do powtórki słówek możesz korzystać z Quizlet
Pobierz planer i sprawdź poniżej jak z niego korzystać!
Jak korzystać z planera?
Korzystanie z planera - na skróty
Planer został podzielony na sekcje (1 sekcja = 1 dzień). Każdego dnia możesz sam zdecydować, czego chcesz się uczyć lub skorzystać z proponowanego układu ćwiczeń.
Kompletna playlista wspierająca naukę przez cały rok znajduję się pod jednym adresem (klik) .
Playlista nie obejmuje zadań z writingu (te są w planerze), z immersji (więcej na ten temat przeczytasz w części 4) oraz readingu (wybierz swoje ulubione książki lub artykuły lub skorzystaj z moich propozycji w punkcie 5).
1. Główna zasada nauki angielskiego
(korzystania z planera)?
Naczelna zasada nauki angielskiego, w moim przekonaniu polega na studiowaniu języka, jeśli mamy siły i chęci się uczyć oraz otaczaniu się językiem kiedy nie mamy siły, ochoty lub mocy do zapamiętywania nowego materiału.
Studiowanie języka należy kojarzyć z wysiłkiem (bo nauka nowych struktur gramatycznych czy wrażeń lub szlifowanie akcentu wymaga koncentracji), jednak otaczanie się językiem jest znacznie przyjemniejsze i mniej wyczerpujące. Obie metody powinny być stosowane naprzemiennie, zgodnie z siłami i naszymi zasobami na dany dzień. Jeśli więc nie masz dziś ochoty wysilać się nad swoje możliwości, zanurz się w języku - w ten sposób unikniesz wypalenia i nie będzie Ci ciężko wrócić do nauki, kiedy siły powrócą. Otaczanie się językiem to inaczej immersja (więcej poniżej).
2. Planer | część: Grammar | Business English
Na każdy dzień tygodnia zaplanowana jest pojedyncza aktywność. Jakie to aktywności i co należy przez nie rozumieć?
Grammar - powtórz gramatykę według uznania. Możesz korzystać z własnych źródeł lub z proponowanego przeze mnie materiału (z listy wybierz temat, który tego dnia interesuje Ciebie najbardziej) (moje propozycje - klik)
Business English - Korzystaj z własnych materiałów (np. polityka firmy / regulacje branżowe / rozmowy biznesowe) lub skorzystaj z tej playlisty (klik)
3. Planer | część: Shadowing | Listening
Listening (symbol słuchawek w planerze) - wybierz interesujący Cię podcast lub wywiad i spróbuj zrozumieć kontekst wypowiedzi oraz każde kolejne słowo. Proponowane przeze mnie źródła: (BBC - klik) / (playlista - klik) / (akcent - klik) / (rozwój osobisty / biznes | od B2)
Shadowing - to efektywna metoda nauki języka polegająca na powtarzaniu wypowiedzi lektora w podobnym tempie, intonacji i stylu. Ważne jest dokładne wsłuchanie się w poprawną wymowę przed powtarzaniem, by uniknąć błędów. Shadowing można praktykować aktywnie, powtarzając za aktorem na głos, lub "cicho" w myślach, co pozytywnie przekłada się na nasz późniejszy proces tworzenia wypowiedzi. Stworzyłam specjalną playlistę z ćwiczeniami, które poprawią Twój akcent, tempo wypowiedzi i płynność, korzystaj do woli (klik)
4. Planer | część: Writing | Immersion
- Writing - nie ma żadnych zasad ani ilości słów, które powinieneś napisać. Nie musisz też korzystać, z proponowanych tematów, jednak postarałam się wybrać te najciekawsze. Tworzenie tekstów w języku angielskim świetnie skłania do przemyślenia składni zdania oraz stosowania synonimów (ćwiczy naszą pamięć aby nie używać tylko dobrze znanych słów np. bad, good, very - chociaż nie ma z nimi nic złego). Lista moich tematów jest na kolejnych stronach planera.
- Immersion (symbol kina w planerze) - Immersja (czyli zanurzenie) w języku na szereg zalet - po pierwsze osłuchujemy się z językiem angielskim, wyczulamy słuch na rozmaite akcenty, ułożenie ust, modulacje głosu. To też czas na cieszenie się językiem a atmosferze dobrej zabawy i relaksu. Z czasem zauważać, jak pewne wyrażenia, struktury i wtrącenia sami wplatamy w nasze wypowiedzi. W związku z tym, powinniśmy otaczać się językiem słuchając, czytając lub oglądając seriale i filmy, które nas interesują. Dbajmy jednak o to, aby nie były nieadekwatne poziomem gdyż może nas to w dłuższej perspektywie zniechęcić. Jeśli nie masz pomysłu na wybór serialu, możesz skorzystać z moich sugestii (dostępne na kolejnych strona planera)
5. Planer | część: New Vocabulary | Journal
- New Vocabulary - Nauka nowego słownictwa jest nieodzowną częścią przygody z językiem angielskim. Są pewne metody, ułatwiające zapamiętywanie i naukę nieznanych wyrażeń - możesz poszukać ich w internecie, wkrótce również tutaj pojawi się na ten temat swój materiał. Nie pomijaj tego kroku, gdyż jest on niezmiernie pomocny w całym procesie i może zaoszczędzić wiele godzin nauki. Jakie jest źródło nowego słownictwa? Jeśli chcesz to możesz skorzystać z tej playlisty (klik) lub zbierać swoje słowa w notatniku (polecam elektroniczny) przy okazji oglądania czy czytania swoich materiałów.
PRO TIP: Słuchaj nagrań ze słownictwem robiąc nudne rzeczy takie jak składanie ubrań, sprzątanie czy droga do pracy czy szkoły. W ten sposób oszczędzasz sobie czas na ich późniejsze zapamiętywanie.
- Journal (symbol dziennika w planerze): Dziennik to świetne narzędzie wspierające naukę – pozwala ćwiczyć płynność wypowiedzi i wyrażać własne myśli bez presji. Można też nagrywać swoje wypowiedzi, aby rozwijać spontaniczność i ekspresję. Regularne wracanie do wcześniejszych notatek czy nagrań pomaga dostrzec postępy i wskazuje obszary do poprawy.
6. Planer | część: Speaking | Job Interview
- Speaking (symbol mikrofonu w planerze): Mówimy o wybranych przez siebie tematach - dnia codziennego, pracy, recenzje filmów, spory, przedstawianie argumentów, sytuacje u lekarza, w podróży. Polecam nagrywać swoje wypowiedzi, aby rozwijać spontaniczność i ekspresję. Regularne wracanie do nagrań pomaga dostrzec postępy i wskazuje obszary do poprawy. Chodzi o ćwiczenie spontaniczności wypowiedzi i ekspresji złożoności swoich emocji, bez poczucia, że ktoś ocenia nasze błędy. Starajmy się wychwycić obszary wypowiedzi, w których nie mieliśmy pewności co do poprawności i je później korygować.
- Job interview - 1 dzień w miesiącu przeznaczyłam na przygotowanie do rozmowy o pracę. Często nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się nowej, świetnej oferty zmiany pracy, wiele osób paraliżuje część językowa rozmowy. Systematyczne odświeżanie wiedzy w tym zakresie w toku nauki zapewni większą elastyczność i komfort w przyszłości. Skorzystaj z moich rekomendacji (klik).
7. Planer | część: Reading | Revision
- Reading - żyjemy w świecie, w którym rządzą filmy i słowo mówione, nic dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z czytania artykułów lub książek po angielsku na rzecz filmów i podcastów. Nie zaniedbujmy jednak tej ważnej kompetencji, gdyż świetnie rozwija i pobudza nasz mózg opóźniając jego starzenie. Korzystaj ze swoich prywatnych ulubieńców lub z moich rekomendacji:
- rozwój osobisty (klik)
- teksty na różnych poziomach do wyboru (klik)
- dla ambitnych (klik)
- Revision - to po prostu powtórka materiału, który poznałeś w tym tygodniu.
8. Dodatkowe wskazówki
Z każdej sesji samodzielnej nauki języka angielskiego rób notatki obejmujące frazy, które są dla Ciebie nowe lub, o których zapomniałeś oraz wyjaśnienie zagadnień gramatycznych, które mogą być kłopotliwe.
Planer zapewnia różnorodne materiały dla najlepszych efektów i może służyć cały rok!
Znajdź czas na powtórki. Jeśli danego dnia będziesz uczyć się gramatyki / słownictwa itd. - nie musisz koniecznie korzystać z nowego materiału. Możesz utrwalić już coś, co wstępnie poznałeś ale niekoniecznie w pełni zapamiętałeś.
Każdy kolejny dzień w planerze ma w prawym górnym rogu kółko - możesz je odznaczyć, aby wiedzieć co w danym miesiącu już udało Ci się zrobić. Oprócz tego zaznaczyłam również granicę 35% oraz 75% przerobionego materiału, aby ułatwić Ci śledzenie progresu (i podtrzymać motywację :)
Zapisz playlisty, które udostępniłam na youtube lub subskrybuj mój kanał, aby mieć je pod ręką (adres jest w zakładce: "Korzystanie z planera - na skróty")
Wydrukuj planer i przyczep do swojej tablicy, zapisz na pulpicie komputerowym lub noś w notatniku, abyś pamiętał o systematycznej nauce.
9. Czy należy wykonywać każde ćwiczenie z planera?
Planer został zaprojektowany w taki sposób, aby w każdym kolejnym tygodniu dać Ci możliwość wykonania ćwiczenia na które akurat masz ochotę. Nie musisz iść za kolejnością ćwiczeń z tabeli, możesz modyfikować je zgodnie z ochotą, potrzebą lub uznaniem. Co więcej, możesz powtarzać ćwiczenia kilkukrotnie - np. zamiast speakingu możesz obejrzeć serial lub zapisać kartkę w swoim angielskim dzienniku. Planer ma dać Ci fundament do tego, abyś nie miał wymówek "że nie masz się czego uczyć", jednak jeśli znajdziesz swój bardziej interesujący materiał - koniecznie wybierz go zgodnie ze swoim uznaniem (pod warunkiem, że ćwiczysz angielski).
10. Kto mi sprawdzi prace pisemne?
Skorzystaj z chatu GPT - wklej swoją pracę i komendę: " check for grammar, spelling and syntax".
11. Co jeśli jestem chory lub nie mam siły się uczyć?
"Każdemu zdarza się "wypaść z gry" na chwilę - niezależnie od powodu. Czasem przytłacza nas życie, choroba, zmęczenie lub nastrój. Wszyscy mamy podobnie, nie ma wyjątków. Jeśli jednak przypomnisz sobie o angielskim to nie wątp we własne siły. Buduj swój język, tak jak się buduje dom - cegiełka po cegiełce. Kluczowa zasada jest taka: jeśli mam siłę się uczyć - studiuję język, jeśli nie mam siły - otaczam się nim. Wtedy, niezależnie od sytuacji pozostajemy w kontakcie z angielskim. "Co to znaczy studiować język?" - to m.in. zapamiętywanie słówek, robienie ćwiczeń, pisanie wypracowań, odpowiadanie na zadania z książek czy innych materiałów. Otaczanie się językiem - to nauka kompletnie pozbawiona presji - to słuchanie melodii języka w piosenkach, filmach, serialach, powtarzanie za lektorami, mówienie do siebie, pisanie własnych przemyśleń po angielsku w notesie. Stosuj więc te strategie naprzemiennie aby nigdy nie zmęczyć się językiem, tylko wplatać przerwy w nauce wciąż pozostając w kontakcie z angielskim."
Powyższy fragment pochodzi z mojej książki "Angielska Gąbka. Wchłoń język błyskawicznie" - dostępna wkrótce.
12. Jak ćwiczyć konwersacje?
Praca nad płynnością wypowiedzi w języku angielskim może przebiegać wieloetapowo. Możesz nagrywać swoje wypowiedzi, odsłuchiwać ich i wyłapywać swoje błędy oraz próbować korygować akcent.
Możesz znaleźć sobie partnera do rozmów (np. chłopaka, koleżankę, męża itp.) lub nauczyciela (polecam: https://dwujezyczni-od-dzis.com/najlepsza-oferta-1-1/) który na bieżąco wyłapie Twoje błędy i da konstruktywny feedback. Wszystkie opcje są super, najlepiej działają w połączeniu..